Jak sázet a pěstovat jilm
Jilm (Ulmus) je majestátní strom, který se vyznačuje širokou korunou, pevnými větvemi a nádhernými listy. Tento strom byl kdysi velmi rozšířený v celé Evropě, a přestože byl v minulosti ohrožen nemocí grafiózy jilmů, dnes jej stále můžeme vidět v parcích a zahradách po celém světě. V tomto článku vám nabídneme tipy na pěstování jilmů, přehled druhů a odpovědi na často kladené otázky.
Druhy jilmů
Existuje několik druhů jilmů, které jsou oblíbené pro svou odolnost, krásu a schopnost růst v různých klimatických podmínkách. Zde jsou nejčastější druhy jilmů:
- Ulmus glabra (Jilm horský) – Tento druh jilmu je původem z Evropy a Asie. Dorůstá do výšky 30 metrů a má širokou, hustou korunu. Listy jsou oválné a tmavě zelené, na podzim se mění na žluté.
- Ulmus minor (Jilm habrolistý) – Menší druh jilmu, který dorůstá do výšky 20 až 25 metrů. Má oválné listy a je velmi odolný vůči suchu. Pěstuje se po celé Evropě jako okrasný strom.
- Ulmus pumila (Jilm sibiřský) – Tento druh pochází ze severovýchodní Asie a je velmi odolný vůči mrazu. Dorůstá do výšky 15 až 20 metrů a má menší listy než ostatní druhy.
- Ulmus americana (Jilm americký) – Tento druh jilmu je původem ze Severní Ameriky. Dorůstá do výšky až 40 metrů a je známý svou velkou korunou, která poskytuje dostatek stínu. Bohužel byl silně zasažen nemocí grafiózy jilmů.
Zajímavosti o jilmech
- Jilm je velmi odolný strom, který může přežít více než 100 let, pokud je správně pěstován a chráněn před nemocemi.
- Jilmy byly kdysi běžně vysazovány podél cest a alejí, čímž vytvářely nádherné přírodní tunely.
- Nemoc grafiózy jilmů, způsobená houbou, zdevastovala populace jilmů po celém světě. Dnes existují odolnější kultivary, které jsou méně náchylné na tuto nemoc.
- Jilmy jsou oblíbené pro svou schopnost růst v různých typech půdy a přizpůsobovat se různým klimatickým podmínkám.
- V minulosti se dřevo jilmů používalo na výrobu nábytku, vozů a nástrojů, protože bylo pevné, ale zároveň pružné.
Tipy na pěstování jilmů
Pokud chcete úspěšně pěstovat jilm, je důležité dodržovat několik základních pravidel. Zde jsou nejlepší tipy na pěstování jilmů:
Stanoviště
-
Slunné nebo polostinné místo: Jilm preferuje místa s dostatkem slunečního světla, kde může růst do plné výšky a rozvinout svou korunu. V polostínu také dobře roste, ale pro optimální růst je důležité vyhnout se příliš tmavým nebo zahuštěným oblastem, kde by trpěl nedostatkem světla.
-
Dostatečný prostor: Ujistěte se, že jilm má dostatek prostoru na rozvoj své velké a rozložité koruny.
Půda
-
Dobře propustná a hluboká půda: Jilmy nejsou příliš náročné na půdu, ale nejlépe se jim daří v dobře propustné, hluboké a úrodné půdě. Půda by měla být mírně vlhká, ale ne přemokřená, aby se předešlo hnilobě kořenů.
-
Úprava půdy: Pokud máte těžkou nebo jílovitou půdu, můžete ji zlepšit přidáním organického materiálu, jako je kompost, abyste zvýšili propustnost.
Zalévání
-
Pravidelná zálivka pro mladé stromy: Po výsadbě potřebují mladé jilmy pravidelnou zálivku, zejména během prvních let, aby se dobře zakořenily. Po zakořenění jsou dospělé stromy odolnější vůči suchu, ale během suchých období je můžete zalévat, aby podpořily svůj zdravý růst.
-
Minimální údržba u dospělých stromů: Dospělé jilmy nepotřebují častou zálivku, pokud nejsou vystaveny dlouhým obdobím sucha.
Hnojení
-
Hnojení na jaře: Jilmy nemusí být hnojeny často, ale přidání organického kompostu na jaře může pomoci zlepšit strukturu půdy a podpořit zdravý růst stromu. Vyhýbejte se nadměrnému hnojení dusíkem, protože to může oslabit strom a zvýšit jeho náchylnost k nemocem a škůdcům.
-
Vyvážené hnojení: Používejte hnojiva s vyváženým obsahem živin, aby bylo zajištěno rovnoměrné a zdravé růst.
Řez
-
Pravidelný řez pro zdravý růst: Řez jilmů je důležitý pro udržení tvaru stromu a zdravého růstu. Odstraňujte suché, poškozené nebo křížící se větve, aby byla zajištěna dobrá cirkulace vzduchu a zabráněno výskytu nemocí.
-
Řez na jaře nebo začátkem léta: Nejlepší čas na řez je během vegetačního klidu na jaře nebo v létě.
Nemoci
-
Grafióza jilmů: Jilmy jsou náchylné na grafiózu jilmů, která může být pro tyto stromy smrtelná. Tato houbová nemoc se šíří přes kořeny a napadá cévní systém stromu, což způsobuje vadnutí a odumírání. Pokud máte podezření na tuto nemoc, je důležité kontaktovat odborníka na zahradnictví, který vám poradí, jak postupovat a případně strom zachránit.
-
Preventivní kontrola: Pravidelná kontrola stromů a včasné odstranění nemocných větví může pomoci zabránit šíření této nemoci.
Často kladené otázky
1. Jak rychle roste jilm?
Jilmy rostou poměrně rychle, přičemž ročně mohou vyrůst 30 až 60 cm, v závislosti na podmínkách pěstování. Mladé stromy rostou rychleji, zatímco starší stromy zpomalují svůj růst.
2. Mohu pěstovat jilm v malé zahradě?
Jilm je velký strom, který vyžaduje dostatek prostoru na růst. Pokud máte malou zahradu, doporučuje se vybrat menší druh nebo kultivar, jako například Ulmus minor, který dorůstá do nižší výšky.
3. Jak často je třeba jilm zalévat?
Mladé jilmy potřebují pravidelnou zálivku, zejména během suchých období. Dospělé stromy jsou odolné vůči suchu, ale pravidelné zalévání během suchých období pomůže stromu zůstat zdravým a odolným.
4. Je jilm odolný vůči škůdcům a nemocem?
Jilm může být náchylný na grafiózu jilmů, která způsobuje vadnutí a odumírání stromů. Existují však odrůdy a kultivary odolné vůči této nemoci. Pravidelná kontrola stromu a rychlá reakce na příznaky nemoci může zabránit jejímu šíření.
5. Kdy je nejlepší čas na výsadbu jilmu?
Nejlepší čas na výsadbu jilmu je na jaře nebo na podzim, kdy jsou teploty mírnější a strom se může dobře zakořenit před nástupem zimy nebo léta.
Jilm je nádherný a odolný strom, který dodá vaší zahradě majestátní vzhled. S těmito tipy na pěstování si můžete být jisti, že váš jilm bude růst zdravě a robustně. Máte-li další otázky nebo potřebujete zahradní produkty, neváhejte nás kontaktovat!