Jak sázet a pěstovat řeřichu setou
Řeřicha setá (Lepidium sativum) je rychle rostoucí a mimořádně snadná na pěstování. Je oblíbená v kuchyni pro svou jemně pikantní chuť a vysoký obsah vitamínů. Díky svým nízkým nárokům je ideální pro pěstování nejen na zahradě, ale i na parapetu. V tomto článku se dozvíte více o druzích řeřichy, zajímavostech a získáte praktické tipy, jak ji úspěšně pěstovat.
Druhy řeřichy
Řeřicha se pěstuje zejména v jedné hlavní odrůdě, avšak v závislosti na pěstitelském prostředí a preferencích můžeme řeřichu rozdělit do několika druhů:
- Řeřicha setá (Lepidium sativum) – Nejznámější druh řeřichy s rychlým růstem. Je vhodná pro pěstování na zahradě i v interiéru. Má jemnou, ale pikantní chuť, která se často používá v salátech nebo jako dekorace jídel.
- Řeřicha zahradní (Lepidium sativum var. hortensis) – Odrůda s jemnějšími listy, která je ideální pro pěstování v interiéru, zejména v zimě.
- Řeřicha vodní (Nasturtium officinale) – I když je známa jako jiný druh, vodní řeřicha je blízkou příbuznou řeřichy seté. Pěstuje se v blízkosti vody a má výrazně ostřejší chuť. Je ideální pro milovníky silnějších chutí.
Zajímavosti o řeřiše seté
- Řeřicha je jednou z nejrychleji rostoucích rostlin – od výsevu až po sklizeň trvá jen 7 až 14 dní, což z ní činí ideální rostlinu pro rychlou úrodu.
- Je bohatá na vitamín C, A a K, a je také výborným zdrojem minerálů jako železo, vápník a hořčík. Je proto skvělým doplňkem zdravé stravy.
- Řeřicha má v kuchyni široké využití. Můžete ji přidat do salátů, sendvičů, polévek nebo použít jako ozdobu pokrmů.
- Původ řeřichy sahá až do starověkého Egypta, kde byla oblíbenou rostlinou pro své léčivé účinky a rychlý růst.
- V některých kulturách se řeřicha používá i k očistě těla a podpoře trávení.
Tipy na pěstování řeřichy seté
Pěstování řeřichy je velmi snadné a zvládne ho i úplný začátečník. Zde jsou nejlepší tipy na úspěšné pěstování:
1. Stanoviště
-
Slunné místo nebo polostín: Řeřicha preferuje slunné místo, ale může růst i v polostínu. Můžete ji pěstovat na zahradě, na balkóně, nebo dokonce v interiéru na parapetu či kuchyňském stole. Rostliny, které dostávají dostatek světla, mají silnější chuť a rostou kompaktněji.
2. Půda
-
Jednoduchý substrát: Řeřicha není náročná na kvalitu půdy. Můžete ji pěstovat v běžném zahradním substrátu nebo dokonce na vlhkém papírovém ubrousku, vatovém podkladu nebo jiném substrátu, který udrží vlhkost, pokud ji pěstujete v interiéru. Důležité je, aby byl substrát stále mírně vlhký.
-
Vlhkost půdy: Řeřicha potřebuje vlhkou půdu nebo substrát, aby rychle rostla. Pokud pěstujete řeřichu na zahradě, dbejte na to, aby byla půda stále vlhká, ale ne přemokřená.
3. Výsev
-
Přímý výsev: Semena řeřichy jednoduše vysévejte přímo na povrch půdy nebo substrátu. Nemusíte je zakrývat, stačí je jemně zatlačit do půdy nebo substrátu. Semena klíčí velmi rychle, obvykle již za 2 až 3 dny.
-
Hustý výsev: Pro bohatou sklizeň vysévejte semena hustěji, protože rostliny nemusí mít mnoho prostoru. Řeřicha je ideální pro rychlou úrodu, proto je vhodné vysévat ji v malých intervalech, abyste měli čerstvé lístky stále k dispozici.
4. Zalévání
-
Pravidelná zálivka: Řeřicha má ráda vlhkost, proto je důležité udržovat půdu nebo substrát stále mírně vlhký, zejména během klíčení a růstu. Dávejte si však pozor, abyste to nepřehnali se zálivkou a substrát nebyl přemokřený, což by mohlo způsobit hnilobu kořenů.
-
Pěstování v interiéru: Pokud pěstujete řeřichu v interiéru, zajistěte, aby substrát zůstal neustále vlhký, protože v suchém prostředí by mohla rychle vyschnout.
5. Sklizeň
-
Rychlá sklizeň: Řeřicha je připravena ke sklizni již 7 až 14 dní po výsevu, kdy rostliny dosáhnou výšky přibližně 5 cm. Lístky můžete sklízet podle potřeby, přičemž jsou nejlepší čerstvé, když jsou ještě mladé a jemné.
-
Postupná sklizeň: Na řeřichu se můžete spolehnout jako na rychlou úrodu. Sklízejte ji postupně a můžete si zajistit nepřetržitý přísun čerstvých lístků. Pokud chcete mít neustále čerstvou zásobu, vysévejte semena každých pár týdnů.
6. Ochrana před škůdci a chorobami
-
Odolnost vůči škůdcům: Řeřicha je obecně odolná vůči škůdcům, zejména pokud je pěstována v interiéru. Na zahradě si dejte pozor na slimáky, kteří mohou poškodit mladé rostliny.
-
Choroby: Pokud pěstujete řeřichu v interiéru a substrát je příliš vlhký, může být náchylná na plísňová onemocnění. Abyste tomu předešli, zajistěte dobrou cirkulaci vzduchu a vyhněte se přemokřenému substrátu.
Často kladené otázky
1. Jak často je třeba řeřichu zalévat?
Řeřicha setá potřebuje stálou vlhkost, proto byste ji měli pravidelně zalévat, zejména pokud ji pěstujete v interiéru na vatě nebo substrátu. Dávejte však pozor, aby půda nebyla přemokřená.
2. Kde mohu pěstovat řeřichu?
Řeřicha je velmi přizpůsobivá. Můžete ji pěstovat na zahradě, na balkóně, v interiéru na parapetu nebo dokonce na kuchyňském stole. Pokud máte omezený prostor, postačí vám i malý květináč.
3. Kdy je nejlepší čas na sklizeň řeřichy?
Řeřichu můžete začít sklízet již 7 až 14 dní po výsevu, kdy doroste do výšky přibližně 5 cm. Sklízejte ji podle potřeby, nejlépe ráno, kdy je nejčerstvější a nejvýživnější.
4. Je řeřicha vhodná pro děti?
Ano, řeřicha je ideální rostlinou pro pěstování s dětmi, protože rychle roste a poskytuje okamžité výsledky. Děti mohou sledovat, jak rostlina klíčí, a ochutnat čerstvé lístky, které jsou plné vitamínů.
5. Může se řeřicha používat jako léčivá rostlina?
Ano, řeřicha má mnoho zdravotních výhod. Díky vysokému obsahu vitamínů a minerálů podporuje imunitu, zlepšuje trávení a je skvělým detoxikačním prostředkem pro organismus.
Řeřicha setá je skvělá rostlina pro každého, kdo chce rychle získat čerstvé a výživné lístky přímo ze své zahrady nebo parapetu. Její pěstování je snadné a zvládnou to i úplní začátečníci. Pokud hledáte další zahradní rady nebo produkty, navštivte náš e-shop a najdete vše potřebné pro úspěšné pěstování řeřichy.